Committees

Fall 2018
Spring 2019
Undergraduate Summer Adviser Chrzan Chrzan
Undergraduate Study List Rep

(Head Undergraduate Adviser)

 Martin Martin
Undergraduate Advisers Healy  Healy
Wu Wu
Xu Xu
Devine Devine
MSE Minor Advisor Chrzan Chrzan
Undergraduate Curriculum Committee Martin, Chair Martin, Chair
  Devine Devine
  Scott Scott
  Healy Healy
  Sherburne Sherburne
Chrzan  Chrzan
ABET Committee Sherburne, Chair Sherburne, Chair
Persson Persson
Chrzan Chrzan
Head Graduate Adviser Yao Yao
Graduate Major Field Advisers
(students entering 2018-19)  Ramesh  Ramesh
(students entering 2017-18) Scott Scott
(students entering 2016-17) Minor Minor
(students entering 2015-16) Wu Wu
(students entering 2014-15) Yao  Yao
(students entering 2013-14) Ritchie Ritchie
(students entering 2012-13)  Dubon  Dubon
Graduate Academic Affairs and Curriculum Committee  Minor, Chair  Minor, Chair
Ceder Ceder
Chrzan Chrzan
Xu Xu
Ritchie  Ritchie
Graduate Admissions/Fellowship Committee  Wu, Chair   Wu, Chair
Healy Healy
Ceder Ceder
Yao  Yao
Sherburne  Sherburne
Adviser to GSI Affairs Committee Messersmith Messersmith
BS/MS 5 Year Major Field Advisor Martin Martin
M. Eng. Program Committee Asta Asta
  Sherburne Sherburne
Seminar Series Committee Scott, Chair Scott, Chair
   Asta Asta
 Awards Committee  Ramesh, Chair Ramesh, Chair
   Asta  Asta
  Ceder Ceder
  Ritchie Ritchie
  Salmeron Salmeron
Healy Healy
Equity Advisor Persson Persson
Building Safety Committee Xu Xu
  Jennifer Teverbaugh Jennifer Teverbaugh
  Kumai (instructional PI) Kumai (instructional PI)
Fund Raising/Development Committee Ceder, Chair Ceder, Chair
  Chrzan Chrzan
  Wu Wu
Space Committee Chrzan, Chair  Chrzan, Chair
Messersmith Messersmith
Ritchie Ritchie
Ramesh  Ramesh
 Facilities Committee  Ager, Chair Ager, Chair
  Arenholz Arenholz
   Zheng  Zheng
Walukiewicz  Walukiewicz
Web Oversight Committee Chrzan, Chair Chrzan, Chair
TEM Committee Scott, Chair Scott, Chair
Minor  Minor
Messersmith Messersmith
Chrzan  Chrzan
Kumai Kumai
Estrada Estrada